Wabi – Sabi

Design inspirowany buddyzmem.



Japoński buddyzmu zen podszeptuje nam odejście od perfekcjonizmu i inspiruje do nieszablonowego myślenia o wnętrzach. Zenistyczna idea wabi-sabi stanowi uosobienie prostoty i autentyczności. Wbrew pozorom, przeszczepienie tej koncepcji na grunt designu nie polega na „ogołoceniu” domu z jego przytulności. Zamiast tego, wnosi ona ciepło, czyniąc przestrzeń życiową bardziej naturalną. Ekskluzywna tapeta o minimalistycznym profilu, brak sztuczności i kojąca aura, to niezbędne kryteria projektów inspirowanych filozofią Wschodu.

W jaki sposób nasycić przestrzeń pierwiastkami orientalnej estetyki? Kluczowa może okazać się tapeta do pokoju dziennego. Dawniej ściany japońskich domów były wykonywane z ziemi. Komplementarność brązów, szarości i beży z odrobiną stonowanej zieleni, pozwoli uzyskać paletę barw nawiązującą do wrażliwości wabi-sabi. Okładzina ścienna powinna korespondować z naturalnym światłem i nienarzucającymi się elementami wystroju.


Oprócz dopasowanej tapety do pokoju dziennego, warto wziąć pod rozwagę następujące rozwiązania projektowe:

  • Asymetria. Istotą domu w stylu wabi-sabi jest asymetryczność ozdób i prosty design. Postaraj się ograniczyć do naturalnych przedmiotów ozdobnych wykonanych z drewna i kamienia. Postaw na meble wykonane wyłącznie z naturalnych surowców. Pożądane są wszelkiego rodzaju krzywizny, przetarcia i opływowe kształty. Rozmieszczenie dodatków, świec, książek, a nawet mebli, może cechować się asymetrycznością.

  • Tapeta do łazienki zamiast płytek. Nie pozwól, aby łazienka zepsuła rustykalny efekt uzyskany w innych pomieszczeniach. Zdaj się na niepolerowane materiały z miedzi lub mosiądzu, aby nadać jej tradycyjny charakter. Zamiast nowoczesnej, używaj ceramiki nieszkliwionej, w postaci doniczek lub misek, albo słoiczków z wyłamanymi uchwytami.
  • Naturalne materiały. Twoim pierwszym wyborem będzie juta, len i drewno. Ręcznie wykonane dekoracje ścian, papierowe lampy, ekologiczne dywany i inne ręcznie tworzone artykuły zdobnicze będą wyśmienitym rozwiązaniem. Nie pozbywaj się zniszczonych mebli. Zaakceptuj plamy, odpryski i niedoskonałości na przedmiotach codziennego użytku. Styl życia wabi-sabi opiera się na myśli „mniej znaczy więcej”.
  • Niezwykła sypialnia. Japońska tradycja podpowiada używanie przetartej pościeli jako narzuty na łóżko, poszewek na poduszki czy ekwiwalentu ozdobnych pledów. Stwórz ciepłą, przytulną i wygodną przestrzeń sypialnianą. Efekt, do którego dążysz, to wnętrze przypominające dom, w którym mieszka się od dziesięcioleci.
  • Autentyczność. Wabi-sabi przypomina nam o naszym wieku i przemianach, które się z nim wiążą. Piękno zmienia się, ale nigdy nie zanika. Wystrzegaj się przedmiotów masowej produkcji i tanich reprodukcji dzieł sztuki – zamiast tego, wypracuj swój własny, oryginalny gust. Skieruj uwagę na detal, przejdź się na pchli targ, salon rękodzieła i odwiedź niezależne sklepy meblowe, które mogą być świetną alternatywą w poszukiwaniu jedynych w swoim rodzaju elementów wystroju.

Wabi-sabi pozostaje koncepcją niejako pokrewną skandynawskiej hygge, która skupia się na życiowym minimalizmie i osiąganiu szczęścia poprzez docenianie przelotnych momentów. Tradycja japońska oferuje jednak bardziej wyrafinowaną i oryginalną wariację na ten temat oraz otwiera naszą wyobraźnię na tradycyjne piękno. Przyozdób swój salon spajaną złotem ceramiką kintsugi, zainteresuj się starożytną sztuką parzenia zielonej herbaty i poczęstuj nią gości lub poznaj polskie tłumaczenia poezji haiku. Wszystko to sprawi, że design wabi-sabi będzie kompletny.