Hamptons

Wygoda i szyk.




Nazwa designu, nad którym chcemy się wspólnie pochylić, wywodzi się od The Hamptons, sieci popularnych kurortów położonych na nowojorskim Long Island. Hamptons to również miasteczko willowe, słynące z piaszczystych plaż i dyskretnego luksusu. Znakiem rozpoznawczym tego amerykańskiego stylu są ekskluzywne tapety, wyważone, tchnące łagodnością wnętrza określane przez naturalne, jasne kolory oraz motywy nawiązujące do życia nad oceanem. Hamptons  to uniwersalny gust wnętrzarski, który od lat pozostaje synonimem dobrego gustu. Nasze eleganckie tapety do salonu pomogą Ci nawiązać do tej wysmakowanej estetyki wnętrz.

Od czego zacząć? Zaczerpnij inspirację z krajobrazu nad oceanem. Sięgnij po stonowane barwy: błękit wody, odcienie piasku, biel morskiej piany, brązy zaczerpnięte z trawionego morską solą drewna. Tapety do pokoju dziennego powinny tworzyć zgrany duet z drewnem, wikliną, trawą morską lub lnem. Postaw na symetrię, wszechobecne naturalne światło i przestrzeń – pokoje powinny cechować się otwartością i „oddechem”. Oto kilka praktycznych wskazówek projektowych:

  • Nawiązania marynistyczne. Tapety do pokoju dziennego winny być półmatowe lub śnieżnobiałe (tym sposobem nadasz wnętrzu przestronności). Odnieś się do wodnej kolorystyki stosując niebieskie i granatowe poduszki i wazony, pasy granatu czy ultramaryny. Jeśli chcesz przywołać odrobinę luksusu, rozważ złote lub srebrne ozdoby i rzeźby. Nie zaszkodzi również ożywcza szczypta czerwieni, najlepiej w postaci elementów dekoracyjnych charakterystycznych dla nadmorskiego klimatu (malowane drewno, koral).
  • Meble. Styl Hamptons jest eklektyczną mieszanką starego i nowego, dlatego śmiało możesz wykorzystać meble z różnych epok. Warto zdecydować się na proste formy mebla i rzeczy wykonane z bielonego drewna. Kolejnym istotnym elementem są wygodne, rozkładane sofy Chesterfield i pikowane fotele, najlepiej o białej, beżowej lub niebieskiej tapicerce – nigdy skórzanej. Doskonałym rozwiązaniem będzie szeroki, jasny stół z toczonymi nogami oraz rattanowe albo wiklinowe krzesła.
  • Dodatki. Warto zaplanować kilka dużych elementów dekoracyjnych takich jak ceramiczna lampa stołowa czy masywny wazon podłogowy. Aby nie przytłoczyć pomieszczenia, zrezygnuj z rzucających się w oczy dywanów. Dominujące kolory należy zarezerwować na dodatki sezonowe i takie, które łatwo wymienić (poduszki, zasłony, koce, żyrandole itp.). Niepowtarzalne tapety ścienne dopełnią całości.  

  • Rośliny i światło. Zieleń to świeżość! Zainwestuj w figi, palmy i paprocie. Nie zapomnij o naturalnym świetle – usuń ciężkie zasłony i wyeksponuj każdy centymetr okna, który możesz wydobyć. Jeśli chcesz podkreślić luksusowy walor Twojego wnętrza, wprowadź dodatki w stylu Hamptons: szklane, drewniane lub porcelanowe lampy stołowe oraz wiszące mosiężne żyrandole lub szklane bądź metalowe lampy kuchenne.


    Największym błędem, jaki możemy popełnić projektując nasze wnętrze, jest doprowadzenie do sytuacji, gdy dom, przytłoczony ilością udogodnień, zaczyna przypominać sklepowy showroom. Najważniejsze jest dobre samopoczucie, wygoda i funkcjonalność. Pokoje zaaranżowane w duchu nowego Hampton są nieco bardziej nowoczesne niż te oryginalne, dlatego zachowaj umiar ze stosowaniem staromodnych ornamentów dekoracyjnych. Nie bój się eksperymentować i wprowadzaj dodatki w odcieniach czekoladowego brązu lub złota, musztardowej żółci czy lawendowego fioletu. Inspiruj się wzorcami, ale uczyń nową przestrzeń Twoją własną.