Art déco

Stuletni styl wciąż oczarowuje.




Z czym najczęściej kojarzy się art déco? Na myśl przychodzą musical Chicago, Wielki Gatsby, Empire State Building, wykwintne materiały, tapety trójwymiarowe i hipnotyzujące geometryczne wzory. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że design i estetyka art déco jest jednym z najdłużej utrzymujących się w modzie stylów wnętrzarskich. Eleganckie tapety do salonu z oferty Ornante mogą być pierwszym krokiem do wykreowania autentycznego wnętrza w nurcie jazzowej Ameryki lat 20.


Jak pisał F. Scott Fitzgerald, „prawdziwa mądrość polega na tym, aby zawsze być na czasie i zmieniać się w zmieniających się okolicznościach”. Art déco ewoluowało, ale najbardziej charakterystyczne wyznaczniki tego fenomenalnego stylu pozostają łatwe do zidentyfikowania:

  • Geometryczne wzory cechujące się kanciastymi, łamanymi liniami, tworzące eleganckie symetrie,
  • Masywne, pełne przepychu drewniane meble wykańczane mosiądzem, stalą nierdzewną, a nawet marmurem,
  • Ekskluzywne tapety glamour z motywem jodełki, wachlarza, kwiatów, słońca i odchodzących od niego promieni,
  • Kontrastowe kombinacje kolorystyczne, odważne i głębokie zestawienia barw równoważone cielistymi, beżowymi i złotymi ornamentami.

W przeciwieństwie do estetyki secesyjnej, popularnej w dziesięcioleciach poprzedzających art déco,amerykański styl miał oszałamiać – robić zapierające dech w piersiach wrażenie już przy pierwszym oglądzie mieszkania czy lobby. Obecnie, najprostszym sposobem na uzyskanie tego efektu jest okładzina ścienna, stanowiąca doskonały punkt wyjścia dla każdego projektu. Wspólnie przeanalizujmy inne elementy wystroju, które trzeba uwzględnić, aby nadać swojemu domowi klasyczny, modernistyczny wygląd:

  • Podłoga. Jeśli posiadasz drewniany parkiet w jodełkę, masz przewagę na starcie! Inne motywy, takie jak czarno-biała szachownica lub faliste złudzenia optyczne, osiągniesz dzięki linoleum lub płytkom. Piękne, odważne wzory podłogi warto przyozdobić dużymi dywanami w geometryczne wzory.
  • Meble. Wybierz masywne umeblowanie o opływowych kształtach, pozbawione wykwintnych detali. Pomyśl o dużych kredensach, szafach i krzesłach o szerokich, stabilnych nogach. Popularność wycieczek safari w latach dwudziestych zainspirowała projekty meblarskie z eleganckimi intarsjami z masy perłowej i szylkretu – jeśli będziesz w stanie je zdobyć, będzie to strzał w dziesiątkę.  
  • Oświetlenie. Pożądane są smukłe, wydłużone lampy z płynnymi liniami oraz minimum detali. Wybierz oprawy kloszy wykonane z trawionego szkła lub chromu o schodkowych kształtach (charakterystyczne chociażby dla drapaczy chmur tamtego okresu) lub klosze przypominające wachlarze, które zasłonią żarówki.
  • Wzornictwo. Najlepiej unikać nadmiernie kwiecistych zdobień i wzorów. Zamiast tego, warto skłonić się ku jednolitym kolorom lub tkaninom. Wyjątek stanowi wzór skóry zebry, cieszący się popularnością we wnętrzach art déco
  • Kolorystyka. Warto rozważyć zastosowanie wyrazistych kolorów pod warunkiem zrównoważenia ich srebrnymi, chromowanymi lub czarnymi akcentami. Do ulubionych odcieni tamtej epoki zaliczano kremy i beże, najczęściej dominujące w salonach, jadalniach i sypialniach. Ich zaletą jest fakt, iż neutralne kolory dobrze komponują się z polerowanym lub lakierowanymi drewnem mebli.

Spójne akcenty, takie jak duże owalne lustra, okrągłe żyrandole oraz masywne, gustowne poduszki, to dokonały sposób na wprowadzenie do salonu charyzmatycznego uroku amerykańskiej moderny. Tapety do pokoju dziennego Ornante, na przykład Gatsby, emanują minimalizmem w najlepszej klasie oraz czerpią wprost z nadal żywego art déco.