Kto powiedział, że sufit musi być biały ?

Powierzchnia sufitu to niedoceniona przestrzeń, która może zostać w niebanalny sposób udekorowana. Przestrzeń ta ma ogromny potencjał wykończeniowy, np. gdy charakteryzuje się ciekawym kształtem albo podkreślona jest odpowiednią oprawą oświetleniową.

Sufit tradycyjny - biały albo w jasnych barwach jest najbezpieczniejszym sposobem wykończenia tej powierzchni. Warto jednak zdać sobie pytanie, czy sufit koniecznie musi być biały ? Przecież pomysły na jego wykończenie ogranicza tylko nasza wyobraźnia.

W wysokich, pozbawionych wyrazu pomieszczeniach z podniesionym sufitem, aż prosi się o ciekawą aranżację, która będzie nadawała charakteru całemu wnętrzu. Szczególnie atrakcyjnie wygląda to w przypadku tzw. sufitów katedralnych, efekt jest po prostu murowany. Ozdobne sufity mają ogromną moc przyciągania wzroku, intrygują i nikogo nie pozostawiają obojętnym.

Przykład białego niezagospodarowanego sufitu, który idealnie nadaje się pod aranżację freskiem Ornante Atrium.

Nasze zlecenie obejmowało zaaranżowanie przestrzeni sufitu w pięknie urządzonym wykuszu, który jest przedłużeniem salonu ze stołem bilardowym. Wystrój tej przestrzeni był już zaaranżowany wysmakowanymi antykami, a z sufitu zwisała secesyjna lampa z porcelanową podstawą. Fresk miał idealnie wtopić się w to pomieszczenie zarówno pod kątem stylu jak i kolorystyki, a jednocześnie podkreślić piękny kształt sufitu nadany przez wykusz.

Wyzwaniem okazał się dla nas nie tylko niespotykany kształt dekorowanej powierzchni, będący jakby połową ośmiokąta, ale także dobór odpowiedniej kolorystyki, która koresponduje z bocznymi ścianami oraz oprawą okien. Motyw fresku miał być lekki, sielankowy, figlarny - finalnie taka właśnie ilustracja zdobi sufit wykuszu, za którego oknami rozpościera się widok na las.

Wykusz w którym na suficie wykonany zostanie montaż fresku Ornante Atrium zgodnie z projektem indywidualnym klienta.

Etap pierwszy prac odbywał się dwutorowo. W pierwszej kolejności wyprodukowane zostały dwa bryty elastycznego materiału o drobnoziarnistej strukturze. Materiał ten przygotowany do pokrycia 8 m2, został odstawiony do schnięcia. W tym czasie w niespełna dziesięć godzin powstawał projekt graficzny z dwiema propozycjami kolorystyki. Motyw graficzny musiał został wkomponowany w wyrysowany uprzednio kształt sufitu, który został najpierw wypełniony tłem.

Przy każdym większym zamówieniu, a także w każdym przypadku na życzenie - klient otrzymuje materiał poglądowy z naniesioną wybraną grafiką, która jest przeskalowana do wymiaru A4. Dzięki temu może dokładnie zapoznać się z fakturą materiału oraz tym, jak po zadruku prezentują się kolory widziane wcześniej na monitorze. W opisywanym przypadku w związku z autorskim pomysłem podłożenia tła - zaproponowaliśmy dwie koncepcje kolorystyczne, chociaż zostały one wewnętrznie wyselekcjonowane z co najmniej sześciu, które powstawały przy okazji pracy nad tym projektem.

Przykład próbek wykonanych na indywidualne zamówienie klienta. Zwróć uwagę na różnicę w kolorystyce tła.

Kolejnym etapem po zaakceptowaniu projektu graficznego było przeniesienie jej na warstwę nośną o drobnoziarnistej strukturze oraz nałożenie odpowiedniego preparatu nawierzchniowego. Ten etap poszedł stosunkowo gładko - transfer grafiki udał się za pierwszym razem, kolory zgadzały się z zaproponowanymi na materiale poglądowym i można było przejść do położenia wierzchniej warstwy zabezpieczającej. Po wyschnięciu materiał był gotowy do położenia.

Montaż fresku Ornante Atrium na suficie.

Wiele pracy zadało ekipie montażowej uporanie się z montażem tej stosunkowo niewielkiej powierzchni. Udało się tylko dzięki rusztowaniu, zaangażowaniu dodatkowych osób oraz przygotowaniu materiału ze sporym zapasem po każdej ze stron. Wypełnienie powierzchni tak, by łączenie było niewidoczne dla ludzkiego oka wymagało wyprodukowania płaszczyzn z powtórzeniem wzoru na styku. Dzięki zastosowaniu podczas montażu cięcia faliste produkt końcowy do złudzenia przypomina autentyczny fresk sufitowy.

Efekt możecie ocenić poniżej.

Efekt finalny realizacji fresku Ornante Atrium na suficie w wykuszu.