Fresk ścienny w trendach wnętrzarskich na 2021 rok – część 1

Odetchnęliście, gdy w miejscu daty na Waszych telefonach, komputerach i bardziej archaicznych formach kalendarzy zamiast cyfry 2020 pojawiło się 2021? Jeżeli tak to należycie do całkiem sporej grupy, która alokuje wiele pozytywnych emocji myśląc o 2021 roku – my również zaliczamy się do tej grupy, ponieważ najbliższy rok niesie ze sobą olbrzymią dawkę energii w postaci nowych trendów. Przygotowaliśmy dla Was przegląd sześciu naszym zdaniem najważniejszych punktów na mapie mody wnętrzarskiej w 2021 roku w ramach subiektywnego rankingu z dodatkiem obowiązkowej roli fresku ściennego i paru krótkich porad! Zapraszamy!


Miejsce 6 – Styl boho

Pochodzący z XVIII wiecznej Francji styl, którego nazwa czerpie ze słowa la boheme, oznaczającego francuską cyganerię, od wielu lat przewija się w kanonach mody wnętrzarskiej, jednak dopiero w 2021 roku pojawia się na piedestale najgorętszych trendów! Czym się charakteryzuje i jak wkomponować w niego fresk ścienny? Spieszymy dla Was z odpowiedziami!

Jeżeli lubicie eksperymentować z łączeniem pozornie niepasujących do siebie wzorów, faktur i materiałów styl boho może być dla was! Tutaj możecie wykazać się niczym nie ograniczoną kreatywnością i umiejętnością kreacji  kompozycji nieoczywistych, ale również wygodnych i fantazyjnych! Kluczem do wnętrza boho są materiały pochodzenia naturalnego, etniczne wzory pełne żywych kolorów i pasji. Wszelkiego rodzaju plecione ozdoby, kosze, kolorowe dywaniki, suweniry z egzotycznych podróży oraz tkaniny będą mile widziane! Na koniec dodajmy do tego fresk ścienny i mamy przepis na modne wnętrze w stylu boho idealne na 2021 rok!

Trzy porady na rok pełen stylu boho!

Jeżeli chcecie by Wasze wnętrze było bardziej boho w aktualnym roku zadbajcie o następujące rzeczy:

  • Tekstylia – styl boho jest pełen materiałów o różnych kolorach i fakturach. Postawcie na koce, kolorowe poduszki, zasłony, dywany i dywaniki!
  • Naturalne dodatki – mówi się, że naturalne kolory wprawiają nas w dobrej samopoczucie – nie jesteśmy w stanie tego zweryfikować, ale z pewnością wiemy, że styl boho tego wymaga – postawcie na dodatki w kolorze barw ziemi oraz wszelakie bambusowe lub wiklinowe uzupełnienia waszego wnętrza!
  • Starocie w nowej odsłonie – styl boho perfekcyjnie komponuje się w otoczeniu wiekowych mebli – udajcie się na targ staroci i poszukajcie perełek do swojego wnętrza – alternatywą są wyjątkowo modne ostatnimi czasy butiki z meblami inspirowanymi stylem vintage.

Miejsce 5 – Ukłon w stronę krągłości

Chyba wszyscy możemy się zgodzić, że ostatni rok a nawet lata upłynęły pod znakiem pieśni o schyłku ostrych i geometrycznych kształtów oraz chwałą krągłości. W 2021 roku owalnych kształtów we wnętrzach będzie jeszcze więcej i dobrze, bo te idealnie komponują się z naszymi freskami ściennymi… ale wróćmy do samego trendu i jego korzeni.

Zainteresowanie asymetrią i krągłościami jest pochodną trendu, o którym jeszcze napiszemy – ukłonem w stronę natury – a konkretniej jej kształtów i całego spektrum organiczności. Chcemy by w naszych wnętrzach zagościły formy, które możemy zaobserwować w przyrodzie na co dzień. Zostało stworzone nawet specjalne określenie tego typu stylu – „neotenic design”, które określa masywne i pierwotne kształty mebli. Spójrzcie jaki my mamy pomysł na połączenie fresków ściennych z krągłościami.

Jeżeli chcecie, żeby Wasze wnętrze w 2021 roku płynęło z trendami krągłości postawcie na:

  • Lite meble – delikatnie wyolbrzymione, napompowane kształty będą zdecydowanie wiodły prym w nowym roku – możecie postawić na stoły, fotele, pufy.
  • Welur – nie pierwszy sezon, podczas którego ten przyjemny w dotyku i wizualnie atrakcyjny materiał będzie dominował na Waszych kompletach wypoczynkowych
  • Formy organiczne – poszukajcie luster, tac i innych dodatków, których kształty będą pozbawione symetryczności – jakby przypominające kałużę, jezioro czy sadzawkę - lub inne twory natury.

Miejsce 4 – Japandii

Jeżeli ostatnie lata nie zdążyły nasycić w Was potrzeby designu minimalistycznego, funkcjonalnego i prostego to ten trend jest zdecydowanie dla Was. Japandii to wyjątkowo głęboki ukłon w stronę stylistyki z kraju kwitnącej wiśni – jednak nie tej krzykliwej i agresywnej znanej z mangi, a ascetycznej i skromnej – puszczającej oczko ku życiu ubogich Japończyków z dala od wielkich miast i zatłoczonych ulic pełnych nigdy nie gasnących neonów.

W Japandii dominuje biel, beże i odcienie szarości – w elementach wystroju możemy natknąć się również na tak zwane barwy ziemi oraz naturalne drewno. Na pierwszy rzut oka, wnętrze w tym stylu może wydawać się wyzwaniem do doboru fresku ściennego – jednak naszym zdaniem podołaliśmy – sprawdźcie sami.

Jeżeli w tym roku chcecie ukłonić się w stronę z stylu z kraju kwitnącej wiśni skorzystajcie z tych porad!

  • Niskie meble – w stylu Japandii siedząc jesteśmy naprawdę nisko.
  • Less is more – stawiamy na ergonomię pomieszczenie oraz puste, wolne przestrzenie – zbędne dodatki są niepotrzebne.
  • Naturalne materiały – jeżeli chcecie zbudować w swoim wnętrzu japońską oazę spokoju postawcie na naturalne materiały – drewno, rattan, bambus, len i bawełnę.

Kolejna część naszego zestawienia najnowszych trendów 2021 roku oraz wykorzystania w ramach nich fresków ściennych możecie znaleźć tutaj.